اولین نشست شورای علمی کنگره جهانی فارابی

به گزارش روابط عمومی مؤسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اولین نشست شورای علمی نخستین کنگره جهانی فارابی، فرهنگ و تمدن اسلامی در تاریخ یکشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ در محل تالار فارابی مؤسسه برگزار شد. در این نشست که علاوه بر حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس مؤسسه مزبور و رئیس کنگره جهانی فارابی، و نیز دکتر ماحوزی، معاون پژوهشی مؤسسه و دبیر علمی کنگره، حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دکتر مهدی عباس زاده، معاون پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه سلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا و جناب آقای دکتر بحرانی حضور داشتند، درباره تکمیل ترکیب شورای علمی کنگره، مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های داخلی و خارجی و برنامه‌های جانبی کنگره بحث و تبادل نظر گردید.
در همین‌ راستا، مقرر شد از آنجا که این‌ کنگره به صورت بین المللی طراحی شده است، فارابی پژوهان برجسته دنیا و دانشگاه‌های مهم جهان اسلام به ویژه قزاقستان که محل تولد فارابی در آن کشور قرار دارد، حضور پررنگی داشته باشند. علاوه بر این توافق شد ضمن طراحی بانک اطلاعات فارابی پژوهان در دبیرخانه کنگره، از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در جهت تولید و انتشار سریع تر موسوعه فارابی حمایت گردد.
بنا به پیشنهاد دکتر ماحوزی دبیر علمی این کنگره مقرر شد ویژه نامه‌های مستمری با هدف بازخوانی اندیشه‌های فارابی و انعکاس برنامه‌های جنبی این کنگره از جمله پیش نشست‌های تخصصی و گفتگوی فارابی شناسان ایرانی و جهانی با علمای علوم انسانی معاصر، تجلیل از فارابی شناسان برجسته فعال و مرحوم ایرانی و غیرایرانی، مصاحبه‌ها و غیره منتشر شود. فعال کردن مراکز و گروه های علمی حوزوی با مسئولیت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز یکی دیگر از مصوبات این جلسه بود.
دکتر غلامی رئیس مؤسسه نیز تلاش برای شناساندن واقعی فارابی و اندیشه‌های وی در قالب انتشار موسوعه فارابی و طراحی برنامه‌های تلوزیونی و خبری را از جمله اهداف این کنگره اعلام داشت که می‌بایست برای آن‌ها برنامه‌ریزی دقیق داشت.

نظر بگذارید